Pierwszy polski piłkarz w Bangladeszu

Pod koniec listopada 2021 roku Rafał Zaborowski dołączył do stołecznego klubu Swadhinata KS. Podpisany został roczny kontrakt. Zaborowski jest pierwszym polskim piłkarzem grającym w bangladeskiej Premier League.

Pomimo tego, że piłka nożna nie jest najpopularniejszym sportem w Azji Południowej (niekwestionowanym królem jest tu krykiet, będący spadkiem po angielskich rządach kolonialnych) bengalskie kluby nie oszczędzają na sprowadzaniu najlepszych zawodników. W ciągu ostatnich kilkunastu lat największe kariery w Bangladeszu robili piłkarze pochodzący z Nigerii, stale rośnie też liczba piłkarzy pochodzących z Europy. W każdej bengalskiej drużynie może występować jednocześnie tylko 4 obcokrajowców, w tym jeden z nich musi pochodzić z Azji.

Polski zawodnik jest zaskoczony nowoczesnością stołecznego miasta, a największym zdziwieniem były dla niego wszechobecne korki. Piłkarz zachwala tamtejsze restauracje, które oferują dania z całego świata i życzliwość mieszkańców Dhaki. Przed startem sezonu miał możliwość także przyglądać się tradycyjnej muzułmańskiej modlitwie wszystkich zawodników klubu Swadhinata KS, gdyż jak mawiają w Bangladeszu: „Jak Allah będzie chciał, to wygramy ligę.”

Rafał Zaborowski (ur. 01.03.1994 r. w Chorzowie) – polski zawodowy piłkarz. Swoją profesjonalną karierę zaczynał w pierwszoligowym Ruchu Radzionków, następnie grał dla LZS Piotrówka i JKS Jarosław. Grał także w lidze norweskiej, rumuńskiej, greckiej i słowackiej. Od listopada 2021 r. występuje w barwach bengalskiego stołecznego Swadhinata Krira Sangha.

Na podstawie: onet.pl

Źródło fotografii: pexels.com