Relacje dyplomatyczne

Nawiązanie stosunków Polski z Ludową Republiką Bangladeszu nastąpiło 12 stycznia 1972 r., a mianowanie pierwszego kierownika Ambasady 6 kwietnia 1972 r.


Kolejno funkcję szefów polskiej Ambasady w Dhace pełnili:

  • Jerzy Szpunar – jako chargé d’affaires a.i., od 06.04.1972 r.
  • Zbigniew Byszewski – jako ambasador, od 17.07.1972 r.
  • Stanisław Gugała – jako ambasador, od 14.01.1976 r.
  • Władysław Domagała – jako ambasador, od 03.12.1978 r.
  • Tadeusz Grzybowski – jako chargé d’affaires a.i., od 17.07.1982 r.
  • Ryszard Fijałkowski – jako ambasador, od 18.04.1984 r.
  • Edward Baradziej – jako ambasador, od 10.12.1986 r.
  • Jan Głuchowski – jako ambasador, od 12.09.1991 r.
  • Piotr Opaliński – jako chargé d’affaires a.i., od 15.10.1991 r.
  • Jerzy Sadowski – jako chargé d’affaires a.i., od 16.07. 1997 r.
  • Piotr Kłodkowski – jako ambasador, od 16.07.2009 r.

Ambasada RP w Dhace została zlikwidowana 2.02.2001 r. 

W Dhace 27.06.2008 r. utworzono urząd konsularny kierowany przez honorowego konsula, a 18.12.2018 r. podniesiono klasę tego urzędu do Honorowego Konsulatu Generalnego RP w Dhace. Funkcję Konsula sprawuje Pan Reshadur Rahman.


Otwarcie Ambasady Ludowej Republiki Bangladeszu w Warszawie nastąpiło w 1972 roku. Następnie z dniem 1.10.2002 r. Ambasada zawiesiła swoją działalność. Od 2006 w Polsce akredytowany był ambasador Bangladeszu w Królestwie Niderlandów z siedzibą w Hadze.

Od 2015 r. Ambasada Bangladeszu ponownie ma swoją siedzibę w Warszawie.

Kolejno funkcję ambasadorów Bangladeszu w Polsce pełnili:

  • K.A.M. Salabuddin Ahmed – jako chargé d’affaires a.i. od 1972 r.
  • Abdul Faiz Bashirul alam – jako ambasador od 2.06.1972 r.
  • Khan Sarwar Murshid – jako ambasador od 4.06.1975 r.
  • Abdul Adan – jako ambasador od 6.09.1978 r.
  • Mustafa Kamal – jako ambasador od 13.09.1979 r.
  • Kamrul Hasan Sheikh – jako chargé d’affaires a.i. od 30.07.1982 r.
  • K.M. Shehabuddin – jako chargé d’affaires a.i. i ambasador – 14.07.1983 r., 11.12.1985 r.,
  • Khalequzzaman Chowdhury – jako ambasador od 31.07.1987 r.
  • Khairul Anam – jako ambasador od 16.10.1991 r.
  • Nazem Ahmed Choudhury – jako ambasador od 11.08.1993 r.
  • Humayun A. Kamal – jako ambasador od 25,02.1998 r.
  • M. Abdus Samad – jako ambasador od 22.05.2000 r.
  • Ismat Jahan – jako ambasador od 23.05.2006 r.
  • Mizanur Rahman – jako ambasador od 31.07.2009 r.
  • Muhammad Ali Sorcar – jako ambasador od 30.05.2011 r.
  • Muhammad Rahman – jako ambasador od 23.06.2015 r.

Adresy placówki bangladeskiej:

  • Od 1972 – Al. Niepodległości 54, Warszawa;
  • Od 1973 – ul. Lwowska 6, Warszawa;
  • Od 1979 do 2002  – ul. Rejtana 15, Warszawa;
  • Od 2006 – Haga, Królestwo Niderlandów
  • Od 2015 – ul. Wiertnicza 107, Warszawa.

Informacje pozyskane dzięki uprzejmości Ministerstwa Spraw Zagranicznych.


Traktaty i umowy międzynarodowe (Polska, Unia Europejska)

Nazwa aktuData podpisaniaData wejścia w życieData publikacjiPliki (1)Pliki (2)
Umowa między Rządem PRL i Rządem Ludowej Republiki Bangladeszu o współpracy technicznej i naukowej.16.03.197416.03.1974PL: pobierzANG: pobierz
Konwencja między Rządem RP i Rządem Ludowej Republiki Bangladeszu w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania uchylaniu się od podatków od dochodu.8.07.199728.01.19992000/106/1121PL/ANG: pobierzOświadczenie rządowe
Umowa między RP a Ludową Republiką Bangladeszu o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji.8.07.199719.11.19992000/43/492PL/ANG: pobierzOświadczenie rządowe
Umowa o współpracy pomiędzy Wspólnotą Europejską a Ludową Republiką Bangladeszu w sprawie partnerstwa i rozwoju22.05.20001.03.200122001A0427(01)PL: pobierz, decyzja Rady: pobierzANG: pobierz, Council decision: pobierz

Informacje ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz EURLex.