Rocznica powrotu Sheikh Mujibura Rahmana do Bangladeszu

Dnia 10 stycznia w całym Bangladeszu obchodzona była rocznica wielkiego powrotu Ojca Narodu – Sheikh Mujibura Rahmana, którego określa się mianem Bangabandhu  – Przyjaciela Bengalu.

Mujibur Rahman to niekwestionowany przywódca narodu i najwyższy dowódca wojny o wyzwolenie kraju.

Uroczystość w tym roku miała szczególne znaczenie, ponieważ zbiegła się z obchodami stulecia urodzin Ojca Narodu oraz złotym jubileuszem niepodległości kraju.

Dnia 26 marca 1971 r. Bangabandhu ogłosił niepodległość Bangladeszu i wezwał ludzi z różnych środowisk do pełnego udziału w narodowej wojnie o wyzwolenie.

Natychmiast po ogłoszeniu niepodległości armia pakistańska aresztowała Bangabandhu na terenie jego rezydencji w Dhanmondi i następnego dnia wysłała go do więzienia w Zachodnim Pakistanie, gdzie poddawany był nieludzkim torturom. Przywódca w krótkim procesie został skazany na śmierć. W więzieniu odliczał dni do wykonania wyroku.

„Kiedy jako skazaniec przebywałem w celi, codziennie oczekiwałem na powieszenie. Od dnia, w którym trafiłem do więzienia, po mojej głowie krążyła myśl odnośnie tego, czy będę żył, czy nie. Byłem psychicznie gotowy na śmierć. Jednak wiedziałem, że Bangladesz zostanie wyzwolony.” – tymi słowami Bangabandhu wypowiadał się na temat swojej gehenny w pakistańskim więzieniu.

Sheikh Mujibur Rahman powrócił na ziemię niepodległego Bangladeszu 10 stycznia 1972 roku, po 290 dniach więzienia go w Pakistanie.

Po dotarciu na lotnisko Dhaka po południu 10 stycznia Bangabandhu został powitany przez dziesiątki tysięcy rozradowanych ludzi, którzy niecierpliwie czekali na uwolnionego przywódcę.

Aleksandra Zakrzewska

Za: www.bd24live.com.