Jak pandemia wpływa na przemysł odzieżowy Bangladeszu?

Na skutek panującej pandemii, przemysł odzieżowy w regionie Azji i Pacyfiku odnotowuje gwałtowny spadek sprzedaży detalicznej na kluczowych rynkach eksportowych. Problemy pojawiające się w procesie dostaw dotykają między innymi takie kraje jak: Bangladesz, Kambodża, Chiny, Indie, Indonezja, Birma, Pakistan, Filipiny, Sri Lanka i Wietnam.

Ostatnie badania Międzynarodowej Organizacji Pracy, stanowią, że okoliczności te pociągają za sobą skutki nie tylko w zakresie łańcuchów dostaw, ale przede wszystkim uderzają w pracowników. Zwolnienia dotychczas zatrudnionych gwałtownie wzrastają, podczas gdy ponownie otwarte fabryki często pracują przy zmniejszonej sile roboczej.

Przykładowe dane z maja 2020 roku pokazują, że tylko 3,9 procent dostawców z Bangladeszu zdecydowało się na dalsze zatrudnianie całej dotychczasowej siły roboczej. Natomiast, aż 43 procent fabryk w Bangladeszu działa w mniejszej skali niż dotychczas, gdyż pracują one w oparciu o mniej niż 50% osób pierwotnie zatrudnionych.

Około 230 749 pracowników spośród fabryk należących do MOP Better Work Bangladesh (BWB) nadal nie pracowało w związku z ponownym otwarciem fabryk, co stanowi 41 procent wszystkich pracowników objętych programem BWB.

Z danych MOP BWB wynika, że ​​jeden na pięciu pracowników otrzymywał wynagrodzenie później niż w prawnie określone siedem dni roboczych.

„Na szczęście wielu eksporterów wznowiło działalność w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Jednocześnie te prężne przedsiębiorstwa i pracownicy z Bangladeszu muszą zmagać się z trwającą pandemią i zapewnić wszystkim bezpieczne warunki”- powiedział Tuomo Poutiainen, dyrektor krajowy MOP Bangladeszu.

Dotychczas region Azji i Pacyfiku zatrudniał około 65 milionów pracowników sektora odzieżowego, co stanowi 75 procent wszystkich pracowników przemysłu odzieżowego na całym świecie.

Niestety od września 2020 r. prawie połowa wszystkich miejsc pracy w sektorze produkcji odzieży była całkowicie zależna od popytu na te towary ze strony konsumentów mieszkających w krajach, w których obowiązują najbardziej rygorystyczne obostrzenia, czyli tam gdzie sprzedaż detaliczna gwałtownie spadła.

Według danych podanych przez UNCTAD, łączna wartość eksportu odzieży z Bangladeszu wyniosła 33,6 mld USD w 2019 roku, a prawie jedna na dziewięć kobiet zatrudnionych jest zatrudniona w sektorze odzieżowym w tym kraju. Do czerwca 2020 r. całkowity import z Bangladeszu od początku roku spadł aż o 29% w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r. Kompleksowe dane na temat wynikającego z tego spadku zamówień odzieży według krajów nie są dostępne, ale badanie Better Buying przeprowadzone wśród 179 dostawców z 30 krajów, w tym Bangladeszu, przeprowadzone w maju 2020 r. wykazało, że 64% fabryk odzieży doświadczyło anulowania zamówień od klientów.

Aleksandra Zakrzewska

Za: unb.com.bd.