W stolicy Bangladeszu, w ostatnim czasie dochodzi do masowych protestów studentów. Wg doniesień korespondentów zginęło ponad 100 osób.
Przyczyną protestów jest krytyka państwowego systemu uprzywilejowania członków określonych grup w dostępie do miejsc pracy w służbie cywilnej, w tym potomków weteranów wojny wyzwoleńczej w 1971 r.
Liderzy protestujących wskazują, że krytykowany system jest źródłem korzyści grup powiązanych z rządzącym krajem od 2009 r. ugrupowaniem premier Sheikh Hasiny (Awami League). Krytycy rządów pani premier oskarżają ją o nadużywanie struktur państwowych do umacniania swojej władzy i zwalczania oznak sprzeciwu.
Wg Independent Television protesty rozlały się na prawie połowę z 64 dystryktów państwa.
Władze zdecydowały się wyłączyć internet w kraju. Niewiele wiadomości napływa z i do Bangladeszu.
Administracja zdecydowała się także zamknąć szkoły i uniwersytety na czas nieokreślony. Władze zakazały zgromadzeń publicznych.
W stolicy kraju – Dhace, protestujący we czwartek wtargnęli do siedziby publicznego nadawcy Bangladesh Televishion – co skutkowało podpaleniem budynku i wyłączeniem transmisji, zaś w piątek szturmowali więzienia uwalniając setki więźniów. Organizowane są, wbrew zakazowi, demonstracje i wiece. W wyniku starć zginęło co najmniej 105 osób.
Rzecznik policji metropolitalnej w Dhace Faruk Hossain powiedział AFP, że funkcjonariusze aresztowali Ruhula Kabira Rizvi Ahmeda, przedstawiciela opozycyjnej Nacjonalistycznej Partii Bangladeszu (BNP).
Wg doniesień korespondentów marsze kontynuowane są do tej pory, wbrew zakazom oraz wbrew wystąpieniu pani premier w publicznej telewizji (której emisja została wstrzymana po wtargnięciu do jej budynku).
Kilka oficjalnych stron internetowych w Bangladeszu zostało zhakowanych przez grupę o pseudonimie „THE R3SISTANC3”.
Zhakowane strony internetowe obejmują strony banku centralnego, biura premiera i policji.
Wg portalu Al Jazeera bezrobocie szerzy się w Bangladeszu, gdzie 40% młodych ludzi nie pracuje ani nie studiuje.
Polsko-Bangladeska Izba Przemysłowo – Handlowa wyraża swoje zaniepokojenie niepokojami społecznymi w kraju. Władze Izby nawołują do pokojowego rozwiązania sporów społecznych.
Redakcja.
Za: AFP, Al. Jazeera