6 grudnia 2020 r. Bangladeska Republika Ludowa oraz Królestwo Bhutanu ogłosiły podpisanie preferencyjnej umowy handlowej pomiędzy oboma krajami. W imieniu stron umowę podpisali bangladeski minister handlu Tipu Munshi i bhutański minister gospodarki Lyonpo Loknath Sharma. Premierzy Bangladeszu (Sheikh Hasina) i Bhutanu (Lotay Tshering) uczestniczyli w podpisaniu umowy za pośrednictwem wideokonferencji.
Podpisanie umowy odbyło się w dniu 49. rocznicy uznania przez Bhutan niepodległości Bangladeszu oraz nawiązania stosunków dyplomatycznych między oboma krajami. Bhutan uznał niepodległość Bangladeszu 10 dni przed jej oficjalnym ogłoszeniem przez Pakistan (16 grudnia 1971), przeciwko któremu Bangladesz (wtedy Pakistan Wschodni) walczył w 1971 roku.
Podpisana 6 grudnia 2020 roku preferencyjna umowa handlowa z Bhutanem jest pierwszą taką umową w historii niepodległego Bangladeszu.
Na mocy umowy około 100 produktów bangladeskich otrzyma w Bhutanie bezcłowy dostęp do rynku. Należą do nich: ubranka i dodatki odzieżowe dla niemowląt, męskie spodnie i szorty, kurtki i marynarki, wyroby z juty i juty, wyroby skórzane i skórzane, baterie z suchymi ogniwami, wentylator, zegarek, ziemniaki, mleko skondensowane, cement, szczoteczka do zębów, sklejka, płyta wiórowa, woda mineralna i gazowana, zielona herbata, sok pomarańczowy, ananasowy i z guawy.
Jednocześnie umowa gwarantuje bezcłowy dostęp do rynku bangladeskiego dla 34 bhutańskich produktów, wśród których znajdują się takie jak: pomarańcze, jabłka, imbir, sok owocowy, mleko, miód naturalny, mąka pszenna lub meslinowa, homogenizowane preparaty z dżemów, galaretki owocowe, marmolady, preparaty spożywcze z soi, woda mineralna, otręby pszenne, kwarcyt, klinkier cementowy, wapień, płyty wiórowe i drewniane meble.
Obie strony umowy zadeklarowały rychłe poszerzenie listy produktów objętych bezcłowym dostępem. Jednocześnie Bangladesz ogłosił, iż rozpoczęły się analizy umów handlowych podpisanych przez Bangladesz z 44 krajami. Badana jest możliwość zawarcia w ich miejsce preferencyjnych umów handlowych. Bangladeskie Ministerstwo Handlu poinformowało także, że prawdopodobnie w 2021 roku uda się podpisać umowy o wolnym handlu z Indonezją i Nepalem.
Grzegorz Suchanicz
Za: www.unb.com.bd.