W poniedziałek 28 września 2020 r. swoje 73. urodziny obchodzi Premier Bangladeszu oraz Prezes Awami League – Pani Sheikh Hasina.
Pani Premier urodziła się 28 września 1947 roku jako najstarsze z pięciorga dzieci „Ojca Narodu” Bangabandhu Sheikh Mujibura Rahmana i Begum Fazilatunnesy, we wsi Tungipara w Gopalganj.
Podobnie jak w poprzednich latach, Awami League i jej organizacje stowarzyszone przygotowały na tę okazję atrakcyjny program obchodów. Ale tym razem po raz pierwszy od powrotu do władzy jako premier w 2009 roku Sheikh Hasina świętować będzie swoje urodziny w Dhace.
Wcześniej, co roku od 2009 roku dzień ten Pani Premier spędzała w Nowym Jorku lub jego okolicach, gdzie uczestniczyła w dorocznym spotkaniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ, które odbywało się co roku we wrześniu. W tym roku pandemia zmusiła światowych przywódców do uczestnictwa w tym evencie za pośrednictwem połączenia internetowego.
Z okazji jej urodzin, w stolicy i różnych częściach kraju, w czasie pandemii Covid-19, organizowane będą różne programy, w tym specjalne modlitwy, wystawy i dyskusje, jak zapewniają organizatorzy – z uwzględnieniem wymogów sanitarnych.
W ramach programów centralnych Awami League w centralnym biurze partii przy Alei Bangabandhu o godz. 15:30 odbędzie się specjalny program z udziałem najważniejszych działaczy.
Ponadto, zapowiedziano specjalne modły w intencji Pani Premier w Baitul Mukarram National Mosque oraz we wszystkich innych meczetach w całym kraju.
Specjalne uroczystości zaplanowały także Międzynarodowy Buddyjski Klasztor (Bihar), Chrześcijańskie Stowarzyszenie Bangladesz (CAB) Mirpur Kościół Baptystów, Kościoły Jakmala Rani i Dhakeshwari.
W przeddzień urodzin w nocie dyplomatycznej gratulacje Sheikh Hasinie przekazała Premier Indii Narendra Modi.
Sheikh Hasina spędziła większą część swojego dzieciństwa w wiosce, w której się urodziła w Tungiparze. Tam rozpoczęła swoją edukację. Kiedy Bangabandhu został wybrany na posła, jego rodzina przeniosła się do Dhaki w 1954 roku.
Sheikh Hasina ukończyła Uniwersytet w Dhace w 1973 r.
Swoją karierę polityczną rozpoczęła wcześnie. Została wybrana wiceprzewodniczącą Students Union of the Government Intermediate Girl’s College.
Później pełniła funkcję sekretarza, a następnie przewodniczącej jednostki College’u Chhatra League. Była także członkiem Chhatra League na Uniwersytecie Dhaka i została sekretarzem jednostki Ruqayyah Hall. Aktywnie uczestniczyła we wszystkich działaniach organizowanych przez ruchy studenckie.
Gdy Sheikh Mijubur Rahman wraz z członkami swojej rodziny został brutalnie zamordowany 15 sierpnia 1975 roku, Sheikh Hasina i jej młodsza siostra Sheikh Rehana jako jedyne z pośród potomków Rahmana przeżyły (obie przebywały wtedy w RFN).
Sheikh Hasina została jednogłośnie wybrana na prezydenta Bangladeskiej Ligi Awami w 1981 roku, będąc jeszcze za granicą. Wróciła do domu 17 maja 1981 roku, kończąc sześcioletnie wygnanie.
Jak podaje serwis unb.com.bd – Sheikh Hasina odegrała kluczową rolę w ustanowieniu demokracji w kraju, gdy w wyborach parlamentarnych w 1986 roku wygrała z trzech okręgów wyborczych i została wybrana liderem opozycji.
Była jednym z głównych przywódców historycznego wspólnego ruchu w 1990 r., który doprowadził do utraty władzy przez HM Ershada.
Pani Sheikh Hasina została po raz pierwszy premierem 23 czerwca 1996 roku, kiedy Liga Awami uzyskała większość głosów w wyborach parlamentarnych 12 czerwca 1996 roku.
Po porażce w następnych wyborach, które odbyły się w 2001 r., ponownie została liderem opozycji, ale powróciła do władzy w 2008 r.
Redakcja
Za: unb.com.bd.