Premier Sheikh Hasina poleciła opracowanie systemu, dzięki któremu wszyscy obywatele powyżej 60 roku życia zostaną objęci systemem zasiłków socjalnych.
Jest to zgodne z manifestem wyborczym partii Awami League, która zobowiązała się do objęcia zasiłkami socjalnymi wszystkich pracowników, zarówno z instytucji rządowych, jak i prywatnych.
Decyzja o utworzeniu takiego systemu jest wynikiem czwartkowej (17.02.2022) dyskusji Premier z doradcami o objęciu seniorów i ludzi ubogich systemem zasiłków, a także o utworzeniu instytucji nadzorującej cały proces.
W swoim przemówieniu budżetowym z 2016 roku, ówczesny minister finansów Abul Maal Abdul Muhit podniósł kwestię włączenia zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego do programu emerytalnego.
Powiedział, że tylko pięć procent ludności pracującej jest zaangażowanych w prace rządowe i otrzymuje świadczenia. Podczas gdy osiem procent pozostałych posiadaczy pracy otrzymują dodatki gratyfikacyjne, inni nie otrzymują żadnych świadczeń. Muhith zauważył, że liczba osób starszych w Bangladeszu rośnie wraz ze średnią długością życia, podczas gdy starsi obywatele stają się coraz bardziej narażeni na brak bezpieczeństwa finansowego i społecznego z powodu urbanizacji.
Wezwał więc do stworzenia powszechnego systemu emerytalnego, aby pomóc im spokojnie spędzić ostatnie lata życia.
Obecny wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Bangladeszu wynosi 59 lat. Bangladesz nie posiada centralnej instytucji zabezpieczającej weryfikację i wypłatę emerytur, co w ocenie władz generuje koszty i jest źródłem nadużyć. Obecne prawo dotyczące świadczeń pochodzi z 1871 roku (i dotyczy sporadycznych przypadków) oraz z 1974 roku (i dotyczy urzędników). Szczegółowe opracowanie tematu w prezentacji Md. Azizul Alama z Ministerstwa Finansów.
Za: bdnews24.com.