21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dzień ten został ustanowiony w 1999 roku przez UNESCO dla uczczenia tragicznych wydarzeń w Dhace. 21 lutego 1952 roku z rąk pakistańskiej policji zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma uświadamiać, jak wielka jest różnorodność i wartość języków ojczystych: regionalnych, narodowych, oficjalnych i nieoficjalnych.

W 1948 r. rząd pakistański ustanowił język urdu językiem urzędowym we Wschodnim Pakistanie. Decyzja ta doprowadziła do wybuchu protestów społeczności zamieszkującej wschodnią część Bengalu i w większości mówiącej po bengalsku (język ten ma prawie 200 mln użytkowników).

Aby zdławić protest, rząd Pakistanu zdelegalizował publiczne zgromadzenia. Studenci Uniwersytetu w Dhace, przy wsparciu społeczeństwa, zorganizowali masowe wiece i zebrania. W dniu 21 lutego 1952 r. policja otworzyła ogień do uczestników wieców. Zginęli Abdus Salam, Abul Barkat, Rafiq Uddin Ahmed, Abdul Jabbar i Shafiur Rahman, a setki innych osób zostało rannych. 21 lutego jest świętem narodowym w Bangladeszu (Amor Ekushey), obchodzonym niezwykle uroczyście. Miejscem, w którym czczeni są męczennicy za język ojczysty jest monument Shaheed Minar w Dhace.

Za: Redakcja.