Dr Shirin Sharmin Chowdury, marszałek Jatiya Sangsad*, wyraziła swoją opinię na temat małżeństw dzieci. Podczas wirtualnego spotkania w ramach konferencji dotyczącej ochrony zdrowia młodzieży Dr Sharmin powiedziała m.in.: „W tym względzie opiekunowie, nauczyciele, urzędnicy, dziennikarze i inne zainteresowane osoby powinny występować z pozytywnym nastawieniem w celu wyeliminowania małżeństw wśród dzieci.”
Sumi Kaiser, przedstawiciel ds. kobiet w urzędzie upazili* Sundarganj również zabrała głos w sprawie, mówiąc o tym, że wskaźnik małżeństw nieletnich wzrósł ostatnio na obszarach wiejskich. Stało się tak z powodu zamknięcia szkół i uniwersytetów w większych miastach w związku z epidemią koronawirusa. Tym samym zwiększyła się liczba młodych ludzi przebywających na wsi, gdzie przyzwolenie na zawieranie małżeństw osób niepełnoletnich jest większe.
Osoby występujące na konferencji podkreśliły, że mając na względzie dobrobyt i poprawę sytuacji wewnętrznej w kraju, należy dołożyć wszelkich starań by zwalczać zwyczaj zawierania małżeństw przez dzieci.
Oficjalnie w Bangladeszu małżeństwo mogą zawierać osoby w wieku 18 lat (kobiety) i 21 lat (mężczyźni). Małżeństwa osób poniżej tej granicy wiekowej są bardzo popularne, szczególnie w grupie osób mniej zamożnych i zamieszkujących w małych miejscowościach. Według szacunków UNICEF około 50% kobiet w Bangladeszu wychodzi za mąż przed 15 swoimi urodzinami, a 60% rodzi pierwsze dziecko przed skończeniem 19 lat.
* Jatiya Sangsad – jednoizbowy bangladeski parlament, często nazywany w skrócie „JS”. Parlament liczy 350 deputowanych, w tym 50 miejsc jest ustawowo zagwarantowane dla kobiet.
* upazila – jednostka podziału terytorialnego w Bangladeszu. Jeden bangladeski dystrykt (zwany zila) dzieli się na wiele upazil.
Grzegorz Suchanicz
Za: www.bd24live.com
Źródło zdjęcia: pexels.com, autor: Farddin Protik