Indie i Bangladesz rozszerzają współpracę w zakresie zasobów wodnych

Dnia 16 marca 2021 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach grupy Joint Rivers Commission tworzonej przez Indie i Bangladesz. Podjęto na nim decyzję o rozszerzeniu współpracy w zakresie zasobów wodnych.

Joint Rivers Commission jest dwustronną grupą roboczą utworzona 19 marca 1972 r. W Dhace na podstawie wspólnej deklaracji premierów Indii i Bangladeszu, podpisanej przez premiera Bangladeszu Szejka Mujibura Rahmana i premier Indii Indirę Gandhi. JRC jest odpowiedzialne za 57 zidentyfikowanych rzek granicznych, 54 z Indiami i 3 z Mjanmą.

Do głównych obowiązków JRC należy m.in. współpraca z krajami sąsiadującymi w sprawie rozwoju, zarządzania i współdzielenia zasobów wodnych w rzekach międzynarodowych, transgranicznych, rozwiązywanie problemów rzek transgranicznych, czy monitorowanie i wdrażanie rozwiązań prewencyjnych w sezonie suchym.

Podczas spotkania strona indyjska potwierdziła swoje szczere zaangażowanie i chęć podjęcia dalszych wysiłków w zakresie współdzielenia zasobów wodnych rzek.

Zauważając, że Indie i Bangladesz dzielą 54 wspólne rzeki, które mają bezpośredni wpływ na życie ludzi w tych dwóch krajach, bliska współpraca między Indiami a Bangladeszem jest niezmiernie istotna.

Obie strony zgodziły się rozszerzyć współpracę na całą gamę zagadnień związanych z zasobami wodnymi, w tym dotyczące podziału wód rzecznych, łagodzenia zanieczyszczenia, ochrony brzegów rzek, zarządzania powodziami, zarządzania dorzeczami itp.

W Bangladeszu powodzie i potężne wiatry to klęski, z którymi mieszkańcy muszą radzić sobie na co dzień. Na skutek wycinki lasów, pojawiają się tam lawiny błotne zabijające tysiące mieszkańców. Dotychczas w historii tego terenu zapisały się dwie potężne powodzie, pierwsza miała miejsce w roku 1970, na jej skutek umarło pół miliona ludzi. Kolejna z nich w 1991 roku doprowadziła do śmierci ponad 250 tysięcy mieszkańców. Tego typu wydarzenia stały się przyczyną podjęcia działań prewencyjnych, które mają zminimalizować ryzyko wystąpienia dalszych zagrożeń.

Aleksandra Zakrzewska

Za: banglanews24.com.