Akcja sadzenia drzew w Bangladeszu

Kościół Rzymskokatolicki w Bangladeszu, dla uhonorowania proekologicznej encykliki „Laudatio si” papieża Franciszka z 2015 roku, rozpoczął akcję sadzenia drzew na terytorium Bangladeskiej Republiki Ludowej.

W ramach akcji zasadzonych zostanie około 400 000 drzew. Liczba ta odzwierciedla populację katolików w Bangladeszu. Pierwsze rośliny zostały zasadzone w sierpniu 2020 roku w stolicy kraju – Dhace. Trzy drzewa symbolizujące biskupów, wiernych i członków zgromadzeń zakonnych zostały nasadzone na terenie Centrum Konferencji Episkopatu Bangladeszu. Obecni na uroczystości biskupi zachęcili katolików ze wszystkich 8 bangladeskich diecezji do powtórzenia ich działań.

Kolejne drzewa mają być zasadzone na działkach należących do parafii, domów zakonnych, kościelnych instytucji charytatywnych oraz przy domach poszczególnych wiernych. Akcja zalesiania zapoczątkowana przez bangladeski episkopat zbiega się z już prowadzonymi działaniami, które mają na celu ochronę lasów narażonych w wielu regionach Bangladeskiej Republiki Ludowej na zniszczenie z powodu erozji gleby, powodzi czy cyklonów.

RELIGIA W BANGLADESZU

Według raportu organizacji Open Doors z 2020 roku, około 90% populacji Bangladeszu to muzułmanie, 8% to hinduiści, pozostałe 2% to chrześcijanie, buddyści, sikhowie, wyznawcy judaizmu i ateiści. Populacja bangladeskich chrześcijan to głównie katolicy (około 400 000 osób – 0,2% populacji kraju) oraz członkowie różnych Kościołów protestanckich (również około 400 000 osób – 0,2% populacji kraju). W ciągu ostatnich 10 lat liczba chrześcijan w Bangladeskiej Republice Ludowej wzrosła z 600 000 do 800 000 – jest to jednak związane z ogólnym wzrostem ilości mieszkańców Bangladeszu w tym okresie.

Tradycyjnie obecność chrześcijan w Bangladeszu powiązuje się w misją św. apostoła Tomasza, który przybył na wybrzeże Malabarskie około 52 roku naszej ery. Dynamiczny rozwój wspólnoty chrześcijańskiej rozpoczął się w 1510 roku, wraz z przybyciem portugalskich misjonarzy.

Grzegorz Suchanicz

Zródło fotografii: www.pexels.com, autor: Akil Mazumder

Źródło: KAI.