Azja Południowa jest jednym z regionów świata, który najbardziej odczuwa skutki zmian klimatycznych. Bez zakrojonych na szeroką skalę kompleksowych działań adaptacyjnych, wszystkie kraje tego regionu zostaną narażone na ponoszenie ogromnych strat finansowych.
Zapobiec powyższemu może wyłącznie współpraca, która to umożliwi przetrwanie, a może nawet rozwijanie się w trudnych warunkach.
W celu stworzenia kompleksowego programu kooperacji, dnia 26 listopada 2020 r. odbyło się wirtualne spotkanie Globalnego Centrum Adaptacji (GCA), które zostało zorganizowane w celu określenia polityki strategicznej i sfinalizowania programu prac biura regionalnego GCA dla Azji Południowej, które to zlokalizowane jest w Dhace.
W wydarzeniu uczestniczyli różni partnerzy w dziedzinie rozwoju, tacy jak Bank Światowy, United Nations Development Programme i Japan International Cooperation Agency. Przedstawili oni zalecenia dotyczące kompleksowego programu pracy biura GCA Dhaka.
W trakcie spotkania miało miejsce wystąpienie bangladeskiego Ministra spraw zagranicznych, funkcję te piastuje dr AK Abdul Momen. Pan Minister podkreślił znaczenie współpracy pomiędzy krajami Azji Południowej w zakresie realizacji działań adaptacyjnych w regionie. Dr Momen docenił wsparcie krajów Azji Południowej dla utworzenia biura regionalnego GCA w Dhace.
Ponadto została wyrażona silna determinacja Bangladeszu, w zakresie wsparcia GCA poprzez swoje ciężko zdobyte doświadczenie w zakresie dostosowywania się do zmian klimatycznych.
Bangladesz już na początku ostatniego dziesięciolecia zajmował miejsce w czołówce państw ekstremalnie zagrożonych według wskaźnika Climate Change Vulnerability Index, mierzącego poziom ryzyka i dotkliwość skutków zmian klimatu.
Zostało potwierdzone, że mieszkańcy Bangladeszu powinni obawiać się przede wszystkim braku wody, skutkującego suszami i głodem. Jest szacowane, że w najbliższym czasie około 200 tysięcy osób rocznie będzie musiało uciec z wybrzeża Bangladeszu z powodu skutków zmian klimatu – zasolenia gleby i podniesienia poziomu wód.
Dlatego też tak istotne jest wypracowanie wspólnej strategii, która zapewni gwarancję bezpieczeństwa.
Aleksandra Zakrzewska