Plan cyfryzacji Bangladeszu

Dnia 22 września 2020 r. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku miała miejsce debata generalna 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Z powodu pandemii światowi przywódcy nie mogli zdecydować się na osobiste wystąpienia. Podczas obrad zostały odtworzone nagrane wcześniej przemówienia.

Jedno z nich zostało przygotowane przez Panią Premier Sheikh Hasina, która to skupiła się na podkreśleniu potrzeby „silnego globalnego partnerstwa” w zakresie współpracy cyfrowej dla przyszłych pokoleń obywateli Bangladeszu.

„Cieszymy się na nawiązanie silnego globalnego partnerstwa w zakresie współpracy cyfrowej, co przyczyni się do osiągnięcia naszych wspólnych celów” – powiedziała podczas wirtualnego wydarzenia.

Pani Premier wspomniała, że pandemia COVID-19 ujawniła siłę usług cyfrowych, a także uwydatniła wyraźną cyfrową dysharmonię. „Około połowa ludności świata nie ma dostępu do Internetu. Musimy zlikwidować tę przepaść”, powiedziała.

W trakcie wystąpienia dowiedzieliśmy się, że rząd Bangladeszu wprowadza w życie projekt „Digital Bangladesh”, który ma trwać do 2021 roku. „Łączna liczba użytkowników Internetu wyniosła 103,48 mln. Cyfryzacja daje ludziom ogromne możliwości, aby stać się twórcami zmian”, powiedziała.

Sheikh Hasina zaznacza, że nacisk rządu na łączność cyfrową ułatwił rozwój gospodarczy i stał się katalizatorem zmian społecznych, w tym służących wzmocnieniu pozycji kobiet.

„Do 2041 roku zamierzamy przekształcić Bangladesz w zaawansowaną gospodarkę, chcemy umieścić nasze młode pokolenie w centrum tej transformacyjnej podróży”, kontynuowała.

W związku z tym, Premier zobowiązała się do utworzenia do 2030 r. – cyfrowych akademii i centrów w każdej szkole średniej, które to mają otworzyć młodzież na wschodzące rynki pracy prowadzone przez Czwartą Rewolucję Przemysłową.

Aleksandra Zakrzewska

Za: bd24live.com.